Słynne imprezy lotnicze w Europie

27 Maj 09:58
4806

Przelot legendarnych maszyn, wyścigi pilotów oraz akrobacje lotnicze formacji z całego świata. Europejskie pokazy lotnicze od lat przyciągają tłumy, dostarczając fanom niezapomnianych emocji i sporej dawki adrenaliny.

Festiwale lotnicze sprawiają frajdę nie tylko pasjonatom awiacji, ale i całym rodzinom. Na ziemi można podziwiać z bliska wystawy prezentujące najwspanialsze maszyny europejskiego lotnictwa, natomiast w powietrzu przeloty myśliwców, śmigłowców oraz niebywałe pokazy akrobacji. A to wciąż tylko część atrakcji przewidzianych na tegorocznych imprezach lotniczych w Europie. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć także zawody lotnicze, które są nie tylko sprawdzianem umiejętności pilotów, ale i testem wytrzymałości ich maszyn.

airtattoo_Andrew Thomas_Flickr

ILA2014 Berlin Air Show, Berlin ExpoCenter Airport, Niemcy
Kiedy: 20-25 maja
Międzynarodowe Targi Lotnictwa ILA Berlin Air Show 2014 odbędą się po raz drugi w Schönefeld (18 km od Berlina). To jedna z najstarszych i największych imprez lotniczych na świecie. Pierwsza część (20-22 maja) przeznaczona jest ściśle dla fachowców, przedstawicieli firm związanych z lotnictwem i kosmonautyką. W drugiej części (23-25 maja) targi są otwarte dla wszystkich fanów, którzy chcą oglądać prezentowane samoloty, helikoptery oraz pokazy akrobatyki.

Duxford D-Day Anniversary Air Show, Cambridgeshire, Wielka Brytania
Kiedy: 24-25 maja
Impreza upamiętnia 70. rocznicę lądowania w Normandii. Dzień rozpoczęcia operacji został nazwany przez aliantów D-Day, czyli Dzień D (termin oznaczał nienazwany dzień, w którym rozpoczyna się lub ma się rozpocząć dana operacja). Na pokazie lotniczym nie zabraknie bombowców, myśliwców oraz samolotów transportowych, które odegrały znaczącą rolę w największej operacji desantowej.
Historyczne maszyny, współczesne odrzutowce oraz pokazy akrobatyki lotniczej będzie można także obejrzeć na kolejnych imprezach w Duxford: 12 i 13 lipca oraz 13 i 14 września.

berlinILA_Julian_Flickr

Danish Air Show 2014, RDAF Karup, Dania
Kiedy: 22 czerwca
W pokazach uczestniczą zarówno maszyny lotnictwa wojskowego, jak i cywilnego. Ponadto zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć wystawy duńskich jednostek wojskowych oraz rozmaitych maszyn związanych z lotnictwem. International Airshow odbywa się co drugi rok w parzystych latach. Ostatnim razem, w 2012 roku, impreza przyciągnęła 125 tys. fanów pokazów lotniczych. Do tej pory uczestnictwo w czerwcowej imprezie potwierdziły jednostki m.in. z Czech, Norwegii i Serbii.

Roma International Air Show, Lido di Ostia, Rzym, Włochy
Kiedy: 27-29 czerwca
Organizatorzy zapewniają, że tegoroczna impreza będzie pełna niespodzianek. Nie dość, że zaprezentują się zespoły akrobatyczne z całego świata, to będzie można zobaczyć wystawy poświęcone lotnictwu oraz spełnić swoje marzenie o pozostaniu pilotem i skorzystać z symulatorów lotu. Festiwal cieszy się dużym powodzeniem. W zeszłym roku uczestniczyło w nim ponad milion widzów podziwiających pokazy z brzegu morza.
Pierwsze dwa dni poświęcone są treningom, główne pokazy odbywają się w niedzielę. W wielkim finale jak zwykle zaprezentują się Frecce Tricolori, które wypuszczą dymy w kolorze włoskiej flagi.

RAF Waddington International Air Show, RAF Waddington, Lincolnshire, Wielka Brytania
Kiedy: 5-6 lipca
Największe pokazy lotnicze organizowane przez RAF przyciągają widzów od niemal 20 lat. W zeszłym roku impreza ściągnęła ok. 140 tys. gości i przedstawicieli sił powietrznych z całego świata. Organizatorzy zapewniają, że ta edycja będzie wyjątkowa, gdyż zespół akrobacyjny znany jako The Red Arrows, uznawany za jedną z najlepszych formacji na świecie, będzie obchodził 50-lecie istnienia. Red Arrows wystąpili w ponad 50 krajach i wzięli udział w ponad 4500 pokazach, którym przyglądały się miliony ludzi.

Royal International Air Tattoo (RIAT), RAF Fairford, Gloucestershire, Wielka Brytania
Kiedy: 11-13 lipca
Największe na świecie międzynarodowe pokazy lotnictwa wojskowego organizowane są w trzeci weekend lipca na terenie bazy RAF Fairford w południowo-zachodniej Anglii. Impreza nie ma charakteru komercyjnego, lecz jest zlotem entuzjastów i miłośników samolotów wojskowych. Można więc tu zobaczyć zarówno odrzutowce, gigantyczne transportery, jak i zabytkowe samoloty.
Pierwsze pokazy lotnicze pod nazwą Air Tattoo odbyły się w 1971 roku. 25 lat później królowa Elżbieta II nadała im nazwę Royal International Air Tattoo, która obowiązuje do dziś.

unnamed

Farnborough International Airshow, Farnborough, Hampshire, Wielka Brytania
Kiedy: 14-20 lipca
W tym roku Farnborough będzie obchodziło 100-lecie Historii Lotnictwa. Prócz pokazów lotniczych odbędą się rozmaite konkursy. Także dla najmłodszych przewidziano szereg atrakcji w tym zabawę w wesołym miasteczku. Pierwsze pięć dni (od poniedziałku do piątku) są przeznaczone wyłącznie do handlu, w weekend odbędą się imprezy skierowane do szerszej publiczności.
Festiwal odbywa się co drugi rok, na zmianę z Paris Air Show. Francuskie pokazy, których początki sięgają 1909 roku, przyciągają ok. 400 tys. widzów.

Red Bull Air Race, Gdynia, Polska
Kiedy: 26-27 lipca
Powietrzne zmagania dla najlepszych pilotów wyścigowych powracają po trzyletniej przerwie, która miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa i reorganizację zawodów. Rywalizacja już trwa (zawody rozpoczęły się w lutym), a cała trasa będzie się składać z siedmiu przystanków rozgrywanych w sześciu krajach, w tym w Polsce.
Międzynarodowe zawody Red Bull Air Race polegają na jak najszybszym przelocie pilota przez wyznaczoną trasę. Ich widowiskowość sprawiła, że szybko zdobyły ogromną popularność i stały się sporą atrakcją turystyczną miast, które je organizowały.

Bournemouth Air Festival, Bournemouth Seafront, Dorset, Wielka Brytania
Kiedy: 28-31 sierpnia
W zeszłym roku impreza przyciągnęła ok. 1,3 mln widzów. Odbywający się od 6 lat Festiwal Bournemouth Air szybko stał się jednym z największych i najlepszych nadmorskich pokazów lotniczych w Wielkiej Brytanii. Impreza odbywa się wzdłuż piaszczystych plaż w Bournemouth. W pokazach uczestniczą maszyny Królewskich Sił Powietrznych (RAF) oraz jednostki Królewskiej Marynarki. Nie zabraknie także pokazów lotnictwa cywilnego.

AIR 14 PAYERNE – 100th Anniversary Swiss Air Force, Payerne, Szwajcaria
Kiedy: 30-31 sierpnia
Szwajcarskie siły powietrzne obchodzą w tym roku 100-lecie swojego istnienia. Jubileusz będą także świętować Patrouille Suisse (50-lecie) oraz PC-7 Team (25-lecie).
Festiwal w Payerne to przede wszystkim spotkanie pasjonatów lotnictwa, którzy będą mieli okazję obejrzeć historyczne samoloty, międzynarodowe zespoły akrobacyjne oraz legendarne maszyny.Wedle organizatorów wydarzenie jest okazją do promocji szwajcarskiego lotnictwa i zachęcenia młodych ludzi do rozważenia kariery pilota wojskowego.
Kolejna impreza w Payerne odbędzie się 6 i 7 września.

unnamed (1)

Czech International Air Fest 2014 (CIAF), Hradec Králové, Czechy
Kiedy: 6-7 września
CIAF to największy przegląd awiacji, a także konkurs dla najlepszych wojskowych samolotów bojowych w Czechach. Co roku na początku września na lotnisku w Hradcu Králové można obejrzeć zarówno samoloty odrzutowe, jak i śmigłowe, a także helikoptery, myśliwce i samoloty bojowe z wielu krajów. Sztukę lotniczą prezentują tu również piloci wojskowi i cywilni oraz grupy akrobatyczne.

Inne imprezy lotnicze w Polsce:
17-18 maja – Festyn Lotniczy Ostrów, lotnisko Michałków, Ostrów
30-31 maja – Air Fair Bydgoszcz 2014, Bydgoszcz
7-8 czerwca – Warsaw Airshow 2014, lotnisko Babice, Warszawa
21 czerwca – Międzynarodowy Zlot Dwupłatowców, lądowisko Aeroklubu Ziemi Pilskiej, Piła
21-22 czerwca – VII Płocki Piknik Lotniczy, Płock
13-17 sierpnia – European Helicopter Cup, Gdynia Kosakowo
16-17 sierpnia – VI Nowotarski Piknik Lotniczy 2014, Nowy Targ
14-24 sierpnia – Zawody Szybowcowe Leszno Cup, lotnisko Leszno-Strzyżewice, Leszno

Zródło: www.google.com

Ostatnio na forum

baner 270
baner 470
baner 270
baner 370