Relacja z konferencji z 11 marca 2015 r.

12 Marzec 08:05
6199

11 marca 2015 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku przy al. Lotników Polskich 24 odbyła się konferencja lotnicza pn. „ Rozwój lotnictwa i przemysłu lotniczego w Polsce w kontekście współpracy międzynarodowej” poświęcona perspektywom rozwoju w tym sektorze. Wśród zaproszonych gości i prelegentów byli przedstawiciele wszystkich trzech sektorów. Organizatorem wydarzenia był Powiat Świdnicki w Świdniku. Konferencja była częścią projektu pn.Rozwój potencjału gospodarczego Powiatu Świdnickiego poprzez utworzenie inkubatora lotniczego ”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z dotacji celowej budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007 – 2013.

Wydarzenie to wyprzedziło drugą konferencję, która jest zaplanowana na maj 2015 r. i zostanie poświęcona tematyce eventów lotniczych na Lubelszczyźnie i strategii działań z nimi związanych.

Zaproszonych gości powitał i konferencję odbywającą się w sali kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, otworzył Dariusz Kołodziejczyk.

- Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie będzie służyło promowaniu rozwoju przedsiębiorczości i powiatu świdnickiego. Opierając się na tradycjach lotniczych Świdnika i województwa lubelskiego, wierze, że Świdnicki Inkubator Lotniczy pozwoli na rozwój nie tylko lotnictwa, ale także właśnie przedsiębiorczości. Myślę, ze tego typu spotkania przyczynią się do tego ze rozwój przedsiębiorczości nabierze innego, lepszego wymiaru – przyznał Starosta Świdnicki.


W ramach konferencji odbyło się szereg prelekcji. W pierwszej części spotkania ppłk Michał Fałat – pilot, zastępca dowódcy pułku, były instruktor w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie przedstawił początki ruchu lotniczego w Polsce. Natomiast o obecnej sytuacji na rynku lotniczych przewozów pasażerskich w naszym kraju prelekcję wygłosił dr Tomasz Dziedzic z Instytutu Turystyki, Szkoły Głównej Turystyki i Rekreacji w Warszawie.


W drugiej części konferencji prelegenci mówili między innymi o rozwoju kierunków kształcenia Mechatronika na Politechnice Lubelskiej, perspektywach współpracy międzynarodowej przemysłu lotniczego na bazie doświadczeń PZL-Świdnik oraz Porcie Lotniczym Lublin – lotnisku dla Lubelszczyzny - od budowy do działalności operacyjnej.

Program konferencji :

9:30 - 10:00 Rejestracja uczestników

10:00 - 10:10 Przywitanie Gości

10:10 - 10:40 Początku ruchu lotniczego w Polsce

Prelegent: ppłk Michał Fałat – pilot, zastępca dowódcy pułku, były instruktor w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, Piotr Richter Pobierz Prezentację

Pierwsze samoloty pasażerskie w Polsce

Prelegent: Damian Majsak – redaktor naczelny AERO Magazyn Lotniczy Pobierz Prezentację

10:40 – 11:10 Sytuacja obecna na rynku lotniczych przewozów pasażerskich w Polsce

Prelegent: dr Tomasz Dziedzic – Instytut Turystyki, Szkoła Główna Turystyki i Rekreacji w Warszawie Pobierz Prezentację

11:10 – 11:30 Przerwa kawowa

11:30 – 12:00 Rozwój kierunku kształcenia Mechatronika na Politechnice Lubelskiej

Prelegent: dr inż. Andrzej Kociubiński – Zakład Elektroniki i Fizyki Technicznej, Politechnika Lubelska Pobierz Prezentację

12:00 – 12:30 Mechatronika w lotnictwie na przykładzie współpracy Politechniki Lubelskiej z WSK PZL Kalisz

Prelegent: mgr inż. Paweł Magryta – Katedra Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych, Wydział Mechaniczny, Politechnika Lubelska Pobierz Prezentację

12:30 – 13:00 Pespektywy współpracy międzynarodowej przemysłu lotniczego na bazie doświadczeń PZL – Świdnik

Prelegent: Paweł Chojnacki – Główny Specjalista ds. Inwestycji i Programów Europejskich PZL-Świdnik S.A. Pobierz Prezentację

13:00 – 13:10 Port Lotniczy Lublin – lotnisko dla Lubelszczyzny, od budowy do działalności operacyjnej

Prelegent: Piotr R. Jankowski – Rzecznik Prasowy Portu Lotniczego Lublin S.A.

Budowa portu i regionu (film)
Lotnisko - funkcjonowanie (film)
Utylizacja korzeni (film)


13:10 – 13:30 Podziękowania i zakończenie

13:30 Lunch

Patronat honorowy:

  1. mir Minister Infrastruktury i Rozwoju - www.mir.gov.pl
  2. mwl Marszałek Województwa Lubelskiego - www.lubelskie.pl

Patronaty medialne:

1. TVP Lublin http://lublin.tvp.pl/

2. Radio Lublin http://radio.lublin.pl/

3. Dziennik Wschodni http://www.dziennikwschodni.pl/

4. Polski Rynek Transportu Lotniczego http://prtl.pl/

5. Przegląd Lotniczy http://www.plar.pl/

6. Giełda Eventów www.gielda-eventow.pl

7. Magazyn Aero http://www.sklep.kagero.pl/category/czasopisma-aero


Zródło:

Ostatnio na forum

baner 270
baner 470
baner 270
baner 370